Bezmialem Vakıf Üniversitesi Olarak

Bitkilerin En Doğal Haliyle Sağlığınızı Koruyor ve Güçlendiriyoruz.

Bilimin ışığında Bitkisel Tıbbi çaylar

Bitkilerin ürettikleri bazı bileşenler beslenmemize katkı sağlarken bazıları ise hastalıkları iyileştirmede veya hastalıklardan korunmada yararlıdır. Bu farklı yapıdaki etken maddeler bazen bitkinin tamamında, bazen de belirli organlarında (yaprak, çiçek, tohum, kök, kabuk vb.​) bulunur. Hastalıkları iyileştirmede ve hastalıklardan korunmada yararlı maddeleri içeren bitkilere tıbbi bitki, bu etken maddeleri içeren kısımlarına ise drog denir.

Bitkilerin en uygun, en basit en yaygın kullanım şekli çaylarıdır. Tıbbi çaylar günlük rahatsızlıklar olarak adlandırılan şikâyetlerin iyileştirilmesinde; tedavi edici değere sahip bileşenleri içeren bitki veya bitki parçalarından belirli yöntemler ile hazırlanan karışımlardır. Tıbbi çaylar düzenli ve belirli süreler kullanıldığı zaman etkileri daha belirgindir. Bu nedenle hastalıklardan korunmak ve destek amacıyla kullanılan tıbbi çayların hekim, eczacı ve sağlık profesyonellerinin önerdiği şekliyle kullanılması gerekmektedir.

Tıbbi çaylar hekim, eczane ve diyetisyenlerin; fitoterapi ve diyet uygulamalarında kullanılmak üzere dünya kalite standartlarına uygun olarak tüketime hazır hale getirilmektedir.

Doğadan özenle toplanan ve kurutulan tıbbi bitkilerimiz; koku, aroma ve etkili bileşenlerinin en yüksek olduğu dönemde uzman ekibimizin kontrolünde analizi yapılarak istenen ve kriterler göz önüne alınarak paketlenmektedir.

Üretim yerlerini, hammadde olarak kullanılan bitkileri veya bitki kısımlarında sağlık için gerekli analizlerin yapılması, Bitki karışımlarda pestisit, herbisit ve ağır metal kontrolü son derece önemlidir.